Nagłośnienie obiektu kulturalnego Jazovia

Nagłośnienie obiektów kulturalnych DYSTEN – realizacja Jazovia

jazovia

Firma DYSTEN dostarcza profesjonalne nagłośnienie obiektów kulturalnych. Zapewnia ono wysoką jakość odbieranego dźwięku oraz komfort pracy realizatora i artystów.

Centrum Kultury Jazovia to projekt Krzysztofa Kobylińskiego. Jest to idealne miejsce do tworzenia sztuki i kultury, szczególnie nagrań oraz wydawnictw wideo i audio, koncertów, premier, wystaw, warsztatów, jak również innych form aktywności kulturalnej. Jazovia znajduje się w Gliwicach, na Rynku Starego Miasta oraz składa się z sali koncertowej, studia nagrań, galerii sztuki, letniej przestrzeni teatralnej oraz restauracji z jazzclubem.

W tej chwili czynna jest sala koncertowa oraz studio nagrań. Sala koncertowa została wykonana zgodnie z najwyższymi światowymi standardami. Można w niej znaleźć Fortepian Steinway D oraz pełnym backline, specjalne wytłumienie oraz rozpraszanie dźwięku, klimatyzację i wentylację niskoszumową, dogłośnienie Digidesign i Fohhn, zapewniające perfekcyjny dźwięk. Studio nagrań jest połączone z salą koncertową, która została w pełni przystosowana do nagrań na żywo oraz studyjnych.

Wyzwanie

Niezwykły obiekt w centrum przemysłowego miasta Gliwic. Unikalna, prywatna sala koncertowa, połączona ze studiem nagraniowym. Jeden z najciekawszych projektów, w jakich braliśmy udział. Mike Stern, Mark Whitfield, Adam Makowicz, Bill Evans, Branford Marsalis, Bireli Lagrene to tylko kilku z blisko 100 największych muzyków jazzowych świata i Polski, którzy dotąd koncertowali w Jazovii.

Nagłośnienie obiektów kulturalnych często jest wyzwaniem. Wiedząc, że konstruujemy system elektroakustyczny dla tak poważnego, choć niewielkiego obiektu, dołożyliśmy specjalnych starań, żeby w ograniczonej przestrzeni i w niespotykanym układzie sceny do widowni zapewnić idealne warunki do odbioru muzyki jazzowej. Obok pożądanych, wysokich parametrów transmisji dźwięku, postawiliśmy sobie również za cel uzyskanie dobrej integracji wizualnej urządzeń głośnikowych.

Realizacja

Zespoły głośnikowe wraz z ich elementami montażowymi zostały dostarczone w kolorze konstrukcji, do której je umocowano. Pozwoliło to na zminimalizowanie widoczności urządzeń. Po montażu, w uzgodnieniu z realizatorami dźwięku założyliśmy dwie pozycje pracy dla zespołów superniskotonowych.

Pierwsza to urządzenia zestawione razem, na tylnej ścianie sali (i sceny) – najlepsza dla uzyskania idealnie wyrównanego pola dźwiękowego. Druga to zespoły głośnikowe ustawione przy słupach. System został zestrojony i zaprogramowany w dwóch trybach ze względu na położenie zespołów superniskotonowych.

Kalibrację aparatury przeprowadził Ralf Freudenberg – inżynier dźwięku z Fohhn Audio AG, który wykorzystał do tego celu specjalistyczny system pomiarowy FAMSA, opracowany przez Fohhn. Dzięki zastosowaniu tej wyrafinowanej technologii, zestaw głośnikowy stał się niezawodnym, prostym w użyciu narzędziem pracy realizatorów dźwięku z jednoczesną gwarancją najwyższej jakości transmisji dźwięku.

Rezultat

Osiągnięto efektowna jakość reprodukcji muzyki i głosu w małej, ograniczonej przestrzeni i w nietypowym układzie sceny do widowni.

“Cenię systemy dźwiękowe, które świetnie brzmią i oddają naturalność dźwięku, ale przy tym nie wymagają ogromu pracy związanej z konfiguracją. Dzięki możliwości programowania, pożądany efekt uzyskuję w ciągu sekundy.”

Grzegorz Gutowski

Realizator dźwięku

“Na szczęście dobór sprzętu, jak chodzi o producenta, był dość oczywisty – systemy głośnikowe Fohhn należą do urządzeń niezwykle cenionych przez muzyków jazzowych na całym świecie. Trudnością było zachowanie w dźwięku bliskości i relacji między muzykami i widownią. Te cechy bowiem narzuca układ geometryczny sali Jazovii oraz jej rozmiary. Równocześnie, system głośnikowy w takim układzie nie może stanowić pierwotnego źródła dźwięku, a jedynie ma za zadanie wyrównanie balansu tonalnego między poszczególnymi instrumentami dla poszczególnych sekcji widowni. Myślę, że z tego zadania wywiązaliśmy się dobrze. Większość uczestników koncertów w Jazovii nawet nie wie, że system głośnikowy w trakcie trwania koncertu pracuje, co jest zasługą urządzeń, ich konfiguracji, zestrojenia i przede wszystkim mistrzowskiej pracy realizatorów dźwięku.”

Wojciech Zieliński

Projektant systemu głośnikowego
Właściciel firmy TELOS