Wiaty przystankowe w Szczecinku – wideo

Watch on video

Nowoczesne, multimedialne zintegrowane wiaty przystankowe, zostały zamontowane przy głównych ulicach Szczecinka. Firma Dysten zaprojektowała, wykonała i oddała roboty budowlane polegające na wykonaniu i posadowieniu 24 nowych wiat przystankowych wyposażonych w system dynamicznej informacji pasażerskiej (DSIP) wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Wiaty przystankowe a funkcjonalność Systemu Informacji Pasażerskiej

Zainstalowany system informacji pasażerskiej odpowiada za kilka funkcji:

  • wyświetlanie informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym na 5 -wierszowej tablicy wykonanej w technologii LED Amber, przymocowanej do wiaty przystankowej
  • wyświetlanie informacji miejskich takich jak obostrzenia związane z pandemią Covid-19, aktualny repertuar kin, ważne informacje i obwieszczenia miasta, godziny otwarcia basenu, muzeów i inne na 47” monitorze LCD, zintegrowanym z wiatą przystankową
  • monitoringu, wiaty zostały wyposażone w kamery monitoringu 360 stopni montowane na dachowej części wiaty.

Miasto Szczecinek zostało wyposażone w dwa typy wiat opartych na tym samym schemacie funkcjonalnym i wizualnym. Pierwszy typ większy oraz drugi, mniejszy typ przystanku.  Przy projektowaniu wiat przystankowych brano pod uwagę ilość pasażerów oczekujących na pojazd, możliwości realizacyjne, szerokości chodników, odległości od pasów ruchu pojazdów itp.

Wyświetlacze Informacji Pasażerskiej

Zintegrowane wiaty przystankowe posiadają wyświetlacze LED i LCD przystosowane do pracy w warunkach zewnętrznych, ponadto mają wbudowany czujnik natężenia światła zewnętrznego, który automatycznie dostosowuje jasność monitora do warunków otoczenia i pory dnia. Wysoki kontrast zapewnia doskonałą czytelność obrazu, zarówno w wyświetlaczu LED i LCD.

5-wierszowe tablice LED wyświetlają informacje o najbliższych odjazdach pojazdów komunikacji zbiorowej w czasie rzeczywistym, numer trasy, nazwę przystanku docelowego oraz czas odjazdu pojazdu z przystanku. W ostatnim piątym wierszu może zostać wyświetlony rozkład lub komunikat specjalny np. o zmianie trasy jazdy pojazdu czy zmianie rozkładu jazdy.

Rozbudowa dynamicznego systemu informacji pasażerskiej wraz z modernizacją głównych przystanków autobusowych w Szczecinku została zrealizowana w formule “zaprojektuj i wykonaj”. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Zintegrowane wiaty przystankowe to tylko jedna z realizacji firmy Dysten dla branży Smart City. Więcej o produktach dedykowanych dla branży Smart City, znajdziesz na nowej dedykowanej stronie internetowej smartcitydisplays.com. Zapraszamy.