System audio Teatru Ludowego

Nowoczesny system audio Teatru Ludowego w Krakowie

Teatr Ludowy LogoTeatr Ludowy w Krakowie to typowy teatr dramatyczny wybudowany w czasach socjalizmu. Znajduje się w dzielnicy Nowa Huta na osiedlu Teatralnym i działa od 1955 roku. Nowy system audio Teatru został dostosowany do obsługi dużych imprez np. baletów, festiwali, spektakli teatralnych oraz mniejszych wydarzeń np. akademii lub odczytów.

Prace wykonane w ramach inwestycji:

 • Projekt systemu audio Teatru wykonany przez firmę TELOS
 • Instalacja systemu przez firmę PowerBox
 • Zapewnione nagłośnienie dla Teatru oparte na urządzeniach głośnikowych firmy Fohhn Audio AG, którego spółka DYSTEN jest jedynym dystrybutorem w Polsce
 • Dostosowanie elementów nagłośnienia do architektury Dużej Sceny
 • Strojenie wraz z pomiarami wykonane przez inżyniera firmy Fohhn, Ralfa Freudenberga, przy pomocy wysokiej jakości narzędzi oraz oprogramowania

System audio Teatru Ludowego został szerzej opisany w artykule portalu LiveSound.
zdjęcia: Magdalena Zielińska

System audio Teatru Ludowego

Wyzwanie

Nagłośnienie Dużej Sceny Teatru Ludowego w Krakowie obejmowało dopasowanie oraz dostarczenie profesjonalnego, funkcjonalnego i wysokiej jakości systemu głośnikowego. Dzięki niemu, sezon 2016 roku teatr rozpoczął z zupełnie nowym nagłośnieniem, spełniającym wszelkie standardy jakości dźwięku oraz wykonania. Urządzenia zostały zainstalowane w taki sposób, aby nie rzucały się widzom w oczy.

Rozwiązanie

System audio Teatru Ludowego w Krakowie został szczegółowo zaprojektowany przez gliwicką firmę TELOS. Instalację sprzętu przeprowadził PowerBox. System Dużej Sceny oparto na zestawach głośnikowych firmy Fohhn. Z każdej strony sceny znajduje się jeden z dwóch zestawów LX-600. Dwudrożny zestaw, złożony z czterech jednocalowych driverów ciśnieniowych w falowodzie oraz sześciu 6,5-calowych głośników stanowi kolumnę głośnikową.

Aby zapewnić maksymalną satysfakcję z odbieranego dźwięku, dla widzów w pierwszych rzędach został zainstalowany frontfill, składający się z sześciu równo rozmieszczonych zestawów LX-10. Trze zestawy AT-08 są wykorzystywane jako frontfill w czasie koncertów.

Do wykorzystania w spektaklach teatralnych przeznaczone są 4 zestawy LX-11 i 2 LX-61, a w czasie koncertów odsłuch dla muzyków jest zapewniony przez 6 monitorów XM-4. W kulisach zostały zainstalowane zestawy LX-60, które mogą być wykorzystane w roli odsłuchu dla aktorów lub jako sidefille na koncertach. Na stanowisku realizatora dźwięku dostępna jest nowa konsoleta – cyfrowa Yamaha QL5. System audio Teatru obejmuje również nowoczesny system bezprzewodowy, w którego skład wchodzi 8 odbiorników EM 500 systemu evolution G3 Sennheisera, mikrofony Shure, Sennheiser oraz MBHO.

Rezultat

Dopracowany projekt, dopasowanie najlepszej jakości sprzętu oraz jak najmniejsza ingerencja w architekturę Dużej Sceny, pozwoliły stworzyć miejsce jedyne w swoim rodzaju.

 • Duża równomierność pokrycia dla poszczególnych zakresów pasma akustycznego.
 • Dźwięk emitowany przez system bardziej przypomina najwyższej klasy urządzenia domowe (high-end) niż znane konstrukcje koncertowe.
 • Nieograniczony bezprzewodowy dostęp z dowolnego miejsca do ustawień i konfiguracji sprzętowych.
 • Wysoki odstęp sygnał/szum systemu głośnikowego.
 • Dźwięk bezpośredni dla co najmniej 95% widowni.
 • Możliwość stosowania systemu dla aplikacji koncertowych.
 • Głośniki nie ingerują w architekturę wnętrza, wkomponowują się w otoczenie.
 • System, zapewniając na scenie niewielki SPL, daje komfortowe warunki pracy artystom.

“Zainstalowany system nagłośnienia przyczynił się do rozszerzenia repertuaru teatru. Osiągnęliśmy imponująco wysoką jakość reprodukcji muzyki i głosu, dzięki czemu przyjemnością stało się wystawianie spektakli muzycznych takich jak np. “Amy. Klub 27”, “Kochanowo i okolice”, “Pyza na polskich dróżkach” itp.

Firma Dysten Sp. z o.o. cechuje się znakomitą organizacją swojej pracy oraz fachowym podejściem do realizacji postawionych celów. Pracownicy firmy charakteryzują się profesjonalizmem, szeroką wiedzą z zakresu nagłośnienia oraz pełnym zaangażowaniem w wykonywaną pracę, dlatego serdecznie polecamy firmę Dysten innym Inwestorom.”

Jerzy Maciej Fedorowicz

Zastępca Dyrektora
Teatr Ludowy w Krakowie