Dysten stworzy 462 nowe lokalizacje Dynamicznej Informacji Pasażerskiej
462 razy więcej komfortu
Dysten wygrał jeden z największych przetargów w Europie. 29 sierpnia podpisaliśmy w Katowicach umowę z KZKGOP – największym organizatorem transportu publicznego w kraju. Na terenie województwa śląskiego na 462 kolejnych przystankach zbudujemy urządzenia Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Zacznie działać największy system DIP w Polsce.
29 sierpnia w południe w siedzibie Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w Katowicach została podpisana umowa na realizację drugiego etapu tej wielkiej inwestycji o wartości 36,6 mln złotych. Prace w 75% są dofinansowane przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Realizacja obejmuje projekt, dostawę, montaż, integrację, uruchomienie, utrzymanie systemu oraz urządzeń.
W ramach umowy przewidziano:
- 400 elektronicznych tablic 6 wierszowych dwustronnych z kamerami monitoringu,
- 6 elektronicznych tablic 12 wierszowych jednostronnych z monitoringiem (w Tychy),
- 50 elektronicznych tablic 6 wierszowych dwustronnych z kamerami monitoringu (Tychy),
- 6 elektronicznych tablic 6 wierszowych dwustronnych z monitoringiem (Bieruń),
- 170 urządzeń mobilnych w pojazdach na liniach MZK Tychy.
Rozbudowa poprawi komfort podróżnych ale też bezpieczeństwo wszystkich użytkowników przestrzeni publicznej – wyświetlacze ITS będą używać wbudowanych kamer monitoringu, co w razie potrzeby pozwoli na szybką reakcję policji albo straży pożarnej.
Specjalne komunikaty i udogodnienia dla osób słabowidzących
Poza informacjami na temat najbliższych przyjazdów i odjazdów system umożliwi przesyłanie informacji specjalnych – np. ostrzeżeń pogodowych, komunikatów o spóźnieniach albo odwołanych kursach. Każde z urządzeń po naciśnięciu klawisza wbudowanego w słup odczyta głośno wszystkie wyświetlające się na ekranie informacje – co jest szczególnie ważne dla osób słabowidzących i niewidomych.
30 milionów przewożonych osób
KZKGOP skupia dzisiaj 29 gmin, jest jednym z ważnych organizatorów transportu publicznego w Europie, miesięcznie prawie 30 milionów osób korzysta z sieci obejmującej połączenia autobusowe i tramwajowe. W ramach rozbudowy jednolity system informacji pasażerskiej zacznie działać również na terenie gmin Tychy i Bieruń.
Założenia przetargu wymagały długotrwałych przygotowań i analiz. Podczas konferencji Przewodniczący KZKGOP Roman Urbańczyk podkreślał, że Dysten wykonywał również pierwszy etap tej inwestycji i pogratulował firmie zdobycia nagrody brytyjskiego czasopisma International Transport News dla najlepszego europejskiego wytwórcy wyświetlaczy ITS dla kolei w 2018 roku.
Systemy informacji pasażerskiej podobne do budowanego obecnie na południu Polski są powszechnie używane na całym świecie w metropoliach takich jak Paryż, Londyn czy Berlin. Ten trend pogłębia się – dynamiczna informacja pasażerska trafia na węzły przesiadkowe komunikacji kolejowej, tramwajowej, autobusowej, pojedyncze przystanki. Również w Polsce coraz częściej dynamiczna informacja pasażerska jest uwzględniana w centrach przesiadkowych, ale także podczas przebudowy dworców PKP albo w ramach modernizacji linii kolejowych.