Dysten stworzy 462 nowe lokalizacje Dynamicznej Informacji Pasażerskiej

462 razy więcej komfortu

Dysten wygrał jeden z największych przetargów w Europie. 29 sierpnia podpisaliśmy w Katowicach umowę z KZKGOP – największym organizatorem transportu publicznego w kraju. Na terenie województwa śląskiego na 462 kolejnych przystankach zbudujemy urządzenia Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Zacznie działać największy system DIP w Polsce.

Dysten stworzy 462 nowe lokalizacje systemu dynamicznej informacji pasażerskiej dla przystanków autobusowych, tramwajowych, węzłów i centrów przesiadkowych

29 sierpnia w południe w siedzibie Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w Katowicach została podpisana umowa na realizację drugiego etapu tej wielkiej inwestycji o wartości 36,6 mln złotych. Prace w 75% są dofinansowane przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Dysten zbuduje rozszerzenie systemu ITS na terenie województwa śląskiego - powstaną 462 nowe instalacje systemu dynamicznej informacji pasażerskiej

Realizacja obejmuje projekt, dostawę, montaż, integrację, uruchomienie, utrzymanie systemu oraz urządzeń.

W ramach umowy przewidziano:

  • 400 elektronicznych tablic 6 wierszowych dwustronnych z kamerami monitoringu,
  • 6 elektronicznych tablic 12 wierszowych jednostronnych z monitoringiem (w Tychy),
  • 50 elektronicznych tablic 6 wierszowych dwustronnych z kamerami monitoringu (Tychy),
  • 6 elektronicznych tablic 6 wierszowych dwustronnych z monitoringiem (Bieruń),
  • 170 urządzeń mobilnych w pojazdach na liniach MZK Tychy.

Rozbudowa poprawi komfort podróżnych ale też bezpieczeństwo wszystkich użytkowników przestrzeni publicznej – wyświetlacze ITS będą używać wbudowanych kamer monitoringu, co w razie potrzeby pozwoli na szybką reakcję policji albo straży pożarnej.Podpisanie umowy KZKGOP - Dysten na największy system informacji pasażerskiej w Polsce

Specjalne komunikaty i udogodnienia dla osób słabowidzących

Poza informacjami na temat najbliższych przyjazdów i odjazdów system umożliwi przesyłanie informacji specjalnych – np. ostrzeżeń pogodowych, komunikatów o spóźnieniach albo odwołanych kursach. Każde z urządzeń po naciśnięciu klawisza wbudowanego w słup odczyta głośno wszystkie wyświetlające się na ekranie informacje – co jest szczególnie ważne dla osób słabowidzących i niewidomych.

Powstanie największy system Dynamicznej Informacji Pasażerskiej w Polsce - mówi Paweł Kryszak, członek Zarządu firmy Dysten, która wygrała przetarg

30 milionów przewożonych osób

KZKGOP skupia dzisiaj 29 gmin,  jest jednym z ważnych organizatorów transportu publicznego w Europie, miesięcznie prawie 30 milionów osób korzysta z sieci obejmującej połączenia autobusowe i tramwajowe. W ramach rozbudowy jednolity system informacji pasażerskiej zacznie działać również na terenie gmin Tychy i Bieruń.

Założenia przetargu wymagały długotrwałych przygotowań i analiz. Podczas konferencji Przewodniczący KZKGOP Roman Urbańczyk podkreślał, że Dysten wykonywał również pierwszy etap tej inwestycji i pogratulował firmie zdobycia nagrody brytyjskiego czasopisma International Transport News dla najlepszego europejskiego wytwórcy wyświetlaczy ITS dla kolei w 2018 roku.

462 nowe punkty ITS na terenie województwa śląskiego
462 nowe punkty ITS, które wykona spółka Dysten

Systemy informacji pasażerskiej podobne do budowanego obecnie na południu Polski są powszechnie używane na całym świecie w metropoliach takich jak Paryż, Londyn czy Berlin. Ten trend pogłębia się – dynamiczna informacja pasażerska trafia na węzły przesiadkowe komunikacji kolejowej, tramwajowej, autobusowej, pojedyncze przystanki. Również w Polsce coraz częściej dynamiczna informacja pasażerska jest uwzględniana w centrach przesiadkowych, ale także podczas przebudowy dworców PKP albo w ramach modernizacji linii kolejowych.