System nagłośnienia opery Bastille w Paryżu

System nagłośnienia Opery Narodowej Francji

Instalacja nowego systemu audio w słynnej Operze Bastille w Paryżu została oparta na systemie Focus Modular firmy Fohhn, który umożliwia kierowanie wiązką akustyczną. Dzięki temu zostały wyeliminowane problemy akustyczne spowodowane wielopoziomowością widowni i usytuowaniem balkonów. Smukłe, kompaktowe wymiary głośników zapewniają doskonałą jakość dźwięku i „chowają” się w architekturze wnętrza.

Główne audytorium składa się z trzech poziomów widowni, dwóch głównych balkonów oraz 8 bocznych balkonów. Łącznie opera posiada 2745 miejsc. Najdalej położone miejsce siedzące, znajduje się 40 metrów od sceny, na wysokości 18 metrów. Zastąpienie istniejącego systemu nagłośnienia opery, na nowy, lepszy, dochodzący do każdego słuchacza stanowiło nie lada wyzwanie dla projektantów i inżynierów dźwięku.

Zarząd Opery Bastille postawił na rozwiązanie Focus Modular firmy Fohhn. To był pierwszy wybór dla głównego systemu nagłośnienia ze względu na:

  • wysoką jakość dźwięku
  • znakomitą wyrazistość mowy i klarowność muzyki
  • dużą równomierność pokrycia dla poszczególnych zakresów pasma akustycznego
  • wyrównany dźwięk na obszarze całej widowni
  • możliwość wkomponowania głośników w architekturę wnętrza

7,48 metrowe kolumny, składające się z pięciu modułów głośnikowych, zostały zainstalowane z każdej strony sceny. Balkony zostały dogłośnione za pomocą głośników Fohhn Linea.

Poniżej opinia dyrektora technicznego Opery Bastille na temat nowego systemu nagłośnienia opery:

Chcieliśmy zmienić system nagłośnienia opery Bastille, ale nie chcieliśmy zepsuć pięknej architektury hali poprzez porozrzucane wszędzie stosy głośników.

Szukając najlepszego możliwego rozwiązania odkryliśmy Fohhn. System Focus Modular okazał się idealny do osiągania wysokiej jakości reprodukcji muzyki i głosu, a ich technologia sterowania wiązką akustyczną zapewnia imponujące, bezpośrednie pokrycie dźwiękiem. Co więcej, głośniki zostały całkowicie zintegrowane z wnętrzem opery, pozostawiając jej wygląd nietknięty. Jestem bardzo zadowolony.

– mówi Philippe Taberlet, dyrektor techniczny Opéra Bastille.

Źródło informacji: “Focus Modular w Operze Bastille
Firma DYSTEN jest wyłącznym dystrybutorem urządzeń Fohhn w Polsce.