System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej dla Metropolii GZM

Watch on video

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej

DYSTEN został generalnym wykonawcą projektu rozwoju Systemu Informacji Pasażerskiej na terenie Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju koncepcji SMART CITY dla tego regionu. Przetarg okazał się jednym z największych w Europie biorąc pod uwagę skalę zakresu prac.

Zakres prac

Jako generalny wykonawca firma DYSTEN dla zadania “System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej” dostarczyła:

1. 460 tablic dynamicznej informacji pasażerskiej wyświetlających czasy odjazdu w czasie rzeczywistym w tej turze przetargu, w wcześniejszej pilotażowej ponad 60 szt. Tablice prezentują numer linii, kierunek jazdy oraz aktualny czas odjazdu pojazdu. W dolnym wierszu pojawiają się informacje dodatkowe takie jak komunikaty operatora transportu miejskiego czy informacje dotyczące jakości powietrza. Tablice wyposażone są także w kamery monitoringu oraz przycisk informacji głosowej.

2. Portal dla pasażerów Metropolii GZMsdip.metropoliaztm.pl prezentujący wszelkie dane dotyczące podróży pasażera w czasie rzeczywistym – co oznacza, że ​​czas przyjazdu każdego autobusu, tramwaju i trolejbusu na każdy przystanek jest precyzyjnie określony. Wszelkie czynniki powodujące opóźnienie (korki, warunki pogodowe) są automatycznie przeliczane, tak by informacja udostępniana pasażerom była jak najbardziej rzeczywista.

3. Aplikację mobilną M2GO info, która pomoże pasażerom zaplanować podróż na smartfonie. Aplikacja M2Goinfo przedstawia lokalizację pojazdów i przystanków na mapie. Umożliwia sprawdzenie faktycznego czasu odjazdu pojazdów z przystanku oraz wyszukiwanie połączeń.

4. System kontroli ruchu zainstalowany w Centrum Zarządzania Ruchem w celu efektywnego zarządzania komunikacją miejską.

Klient

Zarząd Transportu Metropolitarnego (ZTM) oraz Górnośląsko Zagłębiowska Metropolia (GZM).

ZTM jest największym organizatorem transportu w Polsce. ZTM obsługuje obszar 56 miast i gmin, na obszarze 2500 km2, łączący najważniejsze ośrodki województwa śląskiego. Na terenie Śląska kursuje codziennie 1500 autobusów, tramwajów i trolejbusów. 460 linii obsługuje 7 tysięcy przystanków, pokonując rocznie ponad 100 milionów kilometrów.