Nagłośnienie krok po kroku

Dla widza w teatrze, operze, klubie muzycznym najważniejsze jest to – by dobrze było słychać. To widz płaci za bilet i wymaga. Wymaga emocji, których bez dobrego dźwięku nie otrzyma. Widz też ocenia, a ta ocena wpływa na popularność, polecenia, recenzje, liczbę sprzedanych biletów i dochodowość przedsięwzięcia. Dźwięk w sztuce, na koncercie odgrywa fundamentalną rolę. Jak więc powstaje nagłośnienie w obiektach publicznych?

Nagłośnienie krok po kroku

Zaczynamy od projektu elektroakustycznego systemu nagłośnienia. Systemy Public Address (PA) z reguły są instalacjami stałymi, umożliwiającymi Użytkownikowi wkomponowanie wszystkich jego elementów w wystrój pomieszczeń w obiekcie. Na etapie projektowania systemu nagłośnienia inżynierowie dźwięku analizują projekt architektoniczny pomieszczenia i wykonują szereg symulacji dźwięku w środowisku wirtualnym. Dzięki temu specjaliści mogą dokładnie przeanalizować m.in równomierność rozproszenia dźwięku dla różnych częstotliwości, klarowność i czytelność czy poziomy ciśnienia dźwięku,  oraz wszystkie inne niezbędne parametry wymagane dla systemów nagłośnieniowych.  Tak powstaje profesjonalny projekt, zawierający dobór urządzeń głośnikowych oraz  precyzyjne rozmieszczenie elementów systemu.

Głośnik jako końcowy element systemu zmienia sygnał elektryczny na falę dźwiękową. Jakość, moc i rozmieszczenie decyduje w największym stopniu o efekcie końcowym instalowanego nagłośnienia. Dobór głośników w systemach PA to jeden z trudniejszych etapów procesu projektowania systemu audio. Źle dobrany głośnik lub zbyt mała liczba głośników to podstawowe błędy projektowe. Kluczowe jest określenie, do jakich funkcji ma być przeznaczony system, jaką rolę ma odegrać głośnik i jakie powinien spełniać parametry.

Gdy już mamy skompletowane poszczególne elementy systemu możemy przejść do precyzyjnej instalacji prowadzonej według projektu elektroakustycznego. Priorytetem jest taka instalacja by nagłośnienie, nie było widoczne na pierwszym planie. Dbamy o to by elementy systemu były schowane lub skomponowane z architekturą wnętrza. Urządzenia są dobierane wielkościowo i kolorystycznie do otoczenia.

Oddanie gotowego i zainstalowanego systemu PA to nie wszystko. Ważnym punktem jest zestrojenie całego systemu oraz fachowe szkolenie obsługi systemu nagłośnienia przez wykwalifikowanych, doświadczonych realizatorów i inżynierów dźwięku. Celem szkolenia jest pokazanie szerokich możliwości jakie daje nowy system nagłośnienia oraz przekazanie w praktyczny sposób wiedzy obsługi układu PA. Klienci DYSTEN mają zagwarantowane wsparcie techniczne w całym okresie eksploatacji systemu.