Tablice parkingowe elementem Smart City

Smart City to miasto wykorzystujące nowoczesne, zaawansowane technologicznie rozwiązania internetu rzeczy. Do takich rozwiązań zaliczają się miejskie systemy wypożyczania rowerów, systemy pozwalające na optymalizację i sterowanie ruchem pojazdów, systemy sterujące oświetleniem ulicznym oraz smart parkingi. Technologie te pojawiają się coraz częściej w rozwijających się miastach w Polsce i na świecie. Wykorzystują głównie łączność komórkową, różnego typu czujniki, chipy zbliżeniowe oraz analizę big data.

Smart Parking

Głównym zadaniem smart parkingu jest poinformowanie kierowcy, gdzie w danej chwili znajduje się wolne miejsce postojowe. Czujniki montowane na miejscach parkingowych wykrywają obecność pojazdu. Dane o zajętości miejsc przekazywane są do nadajnika, który transferuje je do centrali np. Centrum Sterowania Ruchem. Z centralnej jednostki informacje zaczytuje np. elektroniczna tablica informacji parkingowej, czy aplikacja mobilna. Kierowca odczytuje komunikat i sprawnie parkuje na wolnym miejscu postojowym.

Czy smart parking jest nam potrzebny

  • 8 minut – tyle czasu średnio poszukujemy miejsca parkingowego. Czasem znajdujemy je od razu a czasem nawet 20 min krążymy wokół tych samych ulic czekając na zwolnienie się miejsca postojowego.*
  • 30% ruchu samochodów w centrum miasta, to krążący kierowcy szukający wolnego miejsca parkingowego.*
  • 40% potencjalnych dochodów traci miasto z powodu niewykorzystanych miejsc postojowych i nieszczelnego systemu poboru opłat.*

* Dane z Raportu “Smart Parking Systems, Sensor and Communications Hardware, Software, Services and Smart City Applications: Global Market Analysis and Forecasts”. Navigant Research 2015

Na nowoczesne rozwiązania smart parking decyduje się coraz więcej polskich miast, chcących zmniejszyć natężenie ruchu i ułatwić kierowcom poruszanie się po zatłoczonych ulicach i parkingach.

Tablice parkingowe w Smart City

Tablice parkingowe LED

Tablice informacji parkingowej informują w czasie rzeczywistym o liczbie wolnych miejsc postojowych. Wpływają na oszczędność czasu kierowców – pozwalają na natychmiastowe znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Dbają o portfel kierowcy – minimalizują zużycie paliwa, spalanego wcześniej podczas poszukiwania wolnego miejsca postojowego. Zwiększają dochody miasta – zapełniają miejskie parkingi. Mają pośredni wpływ na poprawę środowiska – dzięki wczesnemu informowaniu kierowców zmniejsza się emisja spalin.

Elektroniczna tablica parkingowa powinna zostać umieszczona w strategicznym miejscu, czyli w takim, w którym kierowca podejmuje decyzję o miejscu parkowania. Należy dobrać odpowiednie parametry techniczne tablicy oraz technologię, w jakiej zostanie wykonana. Do zastosowań zewnętrznych proponujemy technologię LED, którą charakteryzuje wysoka jasność, czytelność i energooszczędność. Czujnik światła zainstalowany w urządzeniu, automatycznie dostosuje jasność wyświetlanej treści do natężenia padającego światła. Zewnętrzną tablicę parkingową cechuje także odporność na działanie warunków atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg, ważne jest także zabezpieczenie przed dostaniem się kurzu do wnętrza tablicy. Wiele miast oprócz funkcjonalności ceni sobie także design. DYSTEN jako producent tablic parkingowych może wykonać je wg dowolnego projektu zamawiającego.

Elektroniczne tablice parkingowe firmy DYSTEN pojawiły się ostatnio w Piekarach Śląskich i Gliwicach.

Podobne artykuły

Tablice informacji pasażerskiej w Szczecinie

W Szczecinie zostaną zamontowane dwustronne tablice informacji pasażerskiej dostarczone przez firmę DYSTEN. Nowe wyświetlacze pojawią się na przystankach tramwajowych i autobusowych, zapewniając…

DYSTEN na InnoTrans 2024

DYSTEN wśród wystawców na InnoTrans 2024 w Berlinie. Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Technologii Transportu InnoTrans 2024, które odbędą się w dniach 24-27…